Bayan Alkol’ü taktimimdir

Geçtiğimiz günlerde BBC fm, insanların en azından haftanın iki günü alkole ara vermelerinin sağlık yönünden önemli olduğuna değindi.
Her geçen gün alkol tüketiminin arttığı İngiltere’de basın ve yayın kuruluşları bu durumu biraz aza indirebilmek için ellerinden geleni yapıyor.

Yine geçtiğimiz günlerde gazetede her gün iki bardak sarap içen bir kadının 10 yıl içinde yüzünün ne hale geleceğini gösteren bir robot resmi yayınlandı.*

Onlar uğraşa dursun ekonomik krizle birlikte alkol, ülkede tavan yapmış durumda.
Türk insanı efkarlanınca, sevinince, sıcaktan bunalınca içkiye sığınırken
güneşsizlikten bunalan İngiliz’de aynı yolla rahatlamaya çalışıyor.
Türkiye’de bir çok dükkanın geç vakitlere kadar açık oluşu gençlere ve çalışan kesime daha alternatifli bir yaşam sunarken, İngiltere’de Akşam 6’dan sonra alışveriş merkezlerinden, kahve evlerine kadar her yer  kapalı.
Açık olan tek yer pub/bar veya içki satan dükkanlar olunca hayat ister istemez ortama göre şekilleniyor.
Okula giden çocukların velileri bile Türkiye’de evlerde biraraya gelirken İngiltere’de pub/barlarda toplanıyor.
Dünya genelinde içkinin kadınlar tarafından bu kadar çok tüketildiği İngiltere belki de ülkeler arasında ilk başta yer alıyor.

Pub/bar’a gitmeden önce giyinip kirpiklerini tek tek boyayan İngiliz, gecenin ilerleyen saatlerinde kaldırımda saatler önceki görüntüsünden eser kalmamış bir şekilde uzanırken, gazetelerin ön sayfalarında yer alıyor oluşu oldukça bilindik.
İncecik bedenlerde dışarı çıkıntı bir göbek varsa anlarsınız ki bu içki göbeğidir.

İnsanların bu kadar sarhoş olup dağıtmalarının bir sebebi de sosyal buluşma yeri  olan bir çok pub/bar’ın içki servisini gece yarısından önce bitirmeleri.

Bu erken saatte geceyi sonlandırma az içki tüketimine neden olması gerekirken tam aksine içkiyi daha hızlı tüketmelerine sebep oluyor.

Özellikle cumartesi sabahı burda erken sokağa çıkmak zorunda kaldığınzda

duvarlardan yerlere kadar uzanan genelde  ters Y şeklinde yarı kuru bir çizgi görürseniz üzerinden zıplayıp geçmeye çalışın.
Çünkü İngiltere’nin en çok sokaklarına işendiği gece Cuma gecesidir.

Birde yine cumartesi spor merkezine gittiğinizde insanlardan gelen alkol kokusundan kaçabilmek için  bilindik çekirge hareketleriyle bir aletten diğerine zıplar, haftanın en formda gününü geçirmiş olursunuz.

Ocak-2012, Londra

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *